ZDiZ

zdiz

 

Bratek ogrodowy

Ze względu na wyjątkowo ładną aurę na terenie Bazy Produkcyjnej "Grabówka" w dalszym ciągu można zaobserwować kwitnące rośliny, a mianowicie bratki.

  Bratek ogrodowy, nazywany też fiołkiem ogrodowym (Viola x wittrockiana) jest przedstawicielem rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch), który powstał w wyniku krzyżówki trzech gatunków: fiołka trojbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) oraz fiołka ałtajskiego (V.alaica).

 

Bratek żółty

  Jest rośliną o niewielkich wymaganiach i dużej mrozoodporności. Dodatkowo wczesne kwitnienie (od kwietnia do czerwca) oraz szeroka paleta kolorystyczna sprawia, że bratki są co roku uprawiane w celu ukwiecenia naszego miasta.

  W Zakładzie Zieleni Miejskiej wysiewanych jest około co roku ok. 15.000 szt z przeznaczeniem na obsadzenie kwietników, miejsc pamięci narodowej oraz na teren cmentarza przy ul. Kopernika.

Bratek biały

  Cykl produkcyjny rozpoczynamy w czerwcu, wysiewając nasiona do skrzynek. Później siewki są pikowane do rozsadnika. Na kwietnikach bratki pojawiają się najczęściej na przełomie września i października, gdy dotychczas rosnące tam aksamitki, szałwie, lobelie i żeniszki stracą już swój urok.

  Część roślin zostaje na polu i zabezpieczone igliwiem, czekają na swoją kolej aż do wiosny przyszłego roku

Pole z bratkami

Kategoria: